Арифметика закупівель по-циркунівськи. Чи були яйця по 90 гривень? - Накипіло
Події

Арифметика закупівель по-циркунівськи. Чи були яйця по 90 гривень?

  • Альона Нагаєвщук
  • Ігор Лептуга, Іван Горб
  • 1 липня 2020

Рік тому «Харківський антикорупційний центр» вперше написав про постачання продуктів у заклади освіти Циркунівської ОТГ.

До активістів звернувся один із депутатів сільської ради. За його словами, голова бюджетної комісії, який розподіляє місцеві кошти, долучив до закупівель своїх родичів і доньку друга. А саме: ФОП Ілона Ігорівна Кузьменко — донька Ігоря Кузьменко, близького друга голови бюджетної комісії Геннадія Яроцького; ФОП Олена Геннадіївна Яроцька — донька Яроцького; ФОП Олексій Віталійович Ганічев — зять Яроцького по другій доньці.

Юристи перевірили їх документи і знайшли завищення вартості продукції. За інформацією ХАЦ, буряк громада купувала по 20 гривень за кілограм, хоча у той час Державна служба статистики звітувала про ціну буряка 9,30 гривень за кілограм. Далі активісти помітили зависоку ціну моркви — 25 гривень/кілограм при ціні Держстату 10,89 гривень, а цибуля по 29 гривень за кілограм при реальній ціні 15,25 гривень/кілограм. М’ясо так само поставляли дорожче — по 174 гривні за кілограм яловичини і 100 гривень за кілограм курятини. При цьому офіційна статистика говорила про 110 гривень і 57 гривень відповідно за кілограм.

«Скандал відбувся і щодо яєць, де була дуже завищена ціна — 90 гривень за десяток. Договір підписаний саме на таку ціну. Але після резонансу, ціна була зменшена, і в актах постачання продуктів вже зазначалось 29 гривень за десяток», — говорить юрист Ігор Синицький.

Як пояснює фахівець, прямого конфлікту інтересів між головою бюджетної комісії і постачальниками товарів немає. Однак фактично, на його думку, усі знають один одного, і Яроцький може впливати на остаточний вибір.

«Накипіло» звернулося до Геннадія Яроцького за коментарем. Депутат не заперечує родинних зв'язків із учасниками тендеру. Він стверджує, що його основна ціль у бюджетній комісії — зекономити кошти громади. За його словами, вищезгаданих ФОПів обрали, бо у них не було конкурентів.

«Ніхто не хоче на дитячий садок возити по 400 грамів творожку і по лотку яєць. Це нерентабельно. Знайшлись постачальники, які розвозять продукти харчування не лише на Циркунівську громаду, а ще у Липці і далі. Про інших не чув, — розповідає Яроцький — Ми приймаємо бюджет взагалі. Я навіть не знаю, хто там і які документи на конкурс подає. Я ж не можу влазити у життя моїх дітей. Вони так вирішили».

Журналістка: Яроцька Олена Геннадіївна ваша донька?

Геннадій Яроцький: Вона у мене донька самостійна, і возить продукти харчування вже років пять. Я ж депутатом обирався не для того, щоб лобіювати чиїсь інтереси, зрозумійте. Конкурс відкритий. Нехай, хто хоче подається і виграє.


У державних закупівлях Циркунівська ОТГ віддає перевагу досвідченим підприємцям, продовжує Яроцький. При цьому Ілона Кузьменко зареєструвалась як ФОП 13 січня 2019 року, а вже 16 січня підписала перші договори на постачання продуктів.

«На той момент їй було 19 років. Досвіду у постачанні будь-якої продукції і в підприємницькій діяльності до цього вона не мала», — коментує юрист Ігор Синицький.

Те, що вона — донька друга Яроцького депутат також підтверджує.

«Людина подала документи і пройшла. Нехай пробують. Якби не получалось, якби вона відмовилась, когось іншого попросили б. Це взагалі біженці, які приїхали з Горлівки Донецької області, які зараз живуть на зйомній квартирі. Їм теж треба якісь гроші заробляти», — говорить Геннадій Яроцький.

Так чи були яйця по 90 гривень?

Головна бухгалтерка Циркунівської сільської ради Ольга Пшенична пояснила, звідки взялась така ціна.

«Коли ми підписуємо договір, там вказана ціна, яка не перевищує вартість специфікації. Специфікація — це максимальна ціна, яка може стояти у договорі, тобто вище у накладній не може бути. Але це не значить, що ми купляли яйця по 90 гривень. Ставили, так, може, десь помилилися, перевищили суму. Але надходили продукти по діючій ціні. Ось яйця — 2,90 гривень за десяток. Це 2019 рік, — показує бухгалтерка документи. — Дійсно був скачок цін, були яйця по 40 і 60 гривень за десяток. З урахування інфляції у нас є певний відсоток, і ми маємо право запланувати трошки вище ціну. Однак саме у той час ціна на яйця знизилась».

Спеціалістка підкреслює: якби ціна була дійсно завищена, казначейство повернуло б платежі назад.

Хто кому ворог?

Депутатом, який розповів ХАЦ цю історію, виявився Вадим Бенедик. Він є опонентом голови сільради  . Керівник упевнений, що Бенедик зацікавлений у наклепі на бюджетну комісію, тому чутки про нібито перевищення цін під час закупівель дійшли до антикорупційного центру.

«У мене абсолютно нікої заздрості немає. Ми займаємося зовсім різними справами. Але чому так стається, що близькі родичі і друг голови комісії забрати все під себе?», — не розуміє нападків на себе Вадим Бенедик.

За його словами, депутати пропонували замінити голову бюджетної комісії. Під час голосування по цьому питанню, їм не вистачило одного голоса:

«Бюджетна комісія розглядає усі питання, так чи інакше пов'язані з рухом коштів, у тому числі по продуктах харчування на школи і дитячі садочки. На сесії ми з депутатами піднімали цю тему: чи має право Яроцький займати таку посаду, коли його донька і зять займаються поставкою продукції? Чому інші не займаються, чому саме родинний бізнес? Ну, добре, немає конкурентів, але ж раніше цим інші люди займалися».

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО, щоб бути в курсі свіжих новин

ПІДПИШІТЬСЯ НА TELEGRAM-КАНАЛ НАКИПІЛО

Оперативні та перевірені новини з Харкова